Кухня Бессарабії: Захват від розмаїття страв і букета смаків молдавської та болгарської кухонь

Кухня Придунав’я, як і етнографічний її склад, багатоколоритна. В нашому регіоні живуть і болгари, і гагаузи, і євреї, і, звичайно, українці. Все це відображено в бессарабських кулінарних традиціях. Отже, розглянемо деякі популярні страви різних культур, що користуються популярністю не лише серед мешканців Бессарабії, але і серед туристів.

Спільним серед такого розмаїття кухонь різних народів є використання овочів, трав, спецій, фруктів. Але давайте розглянемо всі більш детально.

 

Молдавська та румунська кухні

Молдавську кухню неможливо уявити без традиційної мамалиги (кукурудзяної каші або хліба) яка готується у чавунному казанку з товстими стінками і дном. Її викладають на дерев’яну дошку та розрізають ниткою. Найчастіше мамалигу присмачують бринзою, сметаною, молоком, яйцями, цибулею, шкварками. Також традиційними блюдами є плацинда (виріб з листкового тіста з різними начинками: бринзою, капустою, картоплею, грибами, яйцем, сиром, м’ясом, гарбузом);  та сэрмэлуце по-молдавськи (м’ясо, кукурудзяна крупа або рис, болгарський перець, морква, цибуля, загорнуті у мариноване виноградне листя або кислі листя капусти).

Величезну роль в молдавській кухні грають овочі. Частіше їх відварюють, запікають, фарширують, тушкують і солять, рідше — смажать. Найбільш популярні зернова і стручкова квасоля, сочевиця, помідори, гогошари (томатовидний солодкий перець), солодкий перець, баклажани, кабачки. Бобові часто вживають у вигляді пюре — збитими з цибулею та олією. Перці, баклажани, гогошари, як правило, фарширують або іншими овочами, або рисом з овочами і м’ясом. Дуже часто овочі вживають з соусами, маринадами і заправками, приготованими з вина, сметани, пряних овочів і зелені.

М’ясо також займає особливе місце в молдавській та румунській кухнях. Крім баранини, вони використовують телятину, свинину, яловичину, домашню птицю. При цьому перевагу віддають молодому ніжному м’ясу телят, ягнят, молодих півників, курчат. Його готують обов’язково в поєднанні з овочами і фруктами. Візитною карткою молдавської та румунської кухонь є чорба, зама, сирбуша. Із м’ясних страв особливо смачними є мітитеї – телячі ковбаски без оболонки та каварма, що готується із баранячого м’яса.

Ще одним особливим продуктом є бринза. Бринзу прийнято вживати не лише як повсякденну закуску, а також як добавку і начинку до овочевих, яєчних, борошняних і м’ясних страв.

Болгарська кухня

Щодо болгарської кухні, то основою багатьох її страв є сири, це і бринза (сирени) і жовтий ферментований сир (кашкавал). Сири є інгредієнтами багатьох салатів і запіканок. У болгарській кухні салати в основному овочеві, в яких використовуються свіжі і мариновані овочі і трави. Смаженості орієнтовані на запікання сирної основи з овочами. Соуси також овочеві, наприклад лютениця. В якості хліба болгари використовують піту, і солодкі паски — козунаки.

Болгарська кухня багата супами: зеленими, м’ясними і рибними, які готують в залежності від сезону. Так наприклад, таратор зазвичай готують влітку. Також одними з найвідоміших болгарських супів є «шкембе чорба» і «курбан чорба».

Особливої уваги заслуговує болгарський пиріг із листкового тіста із бринзою або сиром – міліна.

 

 

Кухня Придунав’я дуже колоритна, тут можна скоштувати єврейський форшмак із риби, олії, яблук та луку, ліпованську царську уху із дунайського оселедця або декількох видів риби із часниковим саламуром. Одне є незмінним, кухня Придунав’я – це безмежний світ смаків, який може задовольнити будь-якого гастрономічного критика. Надалі ми більш детально розглянемо інші гастрономічні секрети народів Бессарабії.